KĄPIELISKO W MIASTKU – JEZIORO LEDNIK

Usytuowane jest nad jeziorem Lednik na obrzeżach Miastka, na trasie drogi wojewódzkiej nr 206 w kierunku Koszalina. W ostatnich latach, dzięki projektom unijnym i Lokalnej Grupy Rybackiej “Pojezierze Bytowskie”, kąpielisko zyskało nowe oblicze. Turyści mogą skorzystać m.in. z większej ilości miejsc parkingowych jak również z budynku gastronomicznego który posiada zaplecze sanitarne dla osób niepełnosprawnych oraz zadaszenie zewnętrzne w postaci ogromnej wiaty z infrastrukturą wypoczynkową gdzie niezależnie od warunków pogodowych można czerpać przyjemność z podziwiania walorów tego miejsca. Dla osób nastawionych na sportowe spędzenie czasu mamy siłownię napowietrzną i malownicze szlaki rowerowo – piesze wokół akwenu. Jeśli myślimy o aktywnym wypoczynku nad wodą, to nie możemy zapomnieć również o profesjonalnym i ogrodzonym boisku do siatkówki plażowej. Odbywają się na nim zawody, ale grać może każdy. Szczerze polecamy!

Możliwości rekreacji jest oczywiście znacznie więcej. Posiadamy sprzęt pływający w postaci kajaków, rowerów wodnych oraz desek SUP (stand up paddle) które w okresie wakacyjnym z całą pewnością dostarczą naszym plażowiczom przyjemnych doznań oraz niezapomnianych wrażeń. Jezioro jest idealnym miejscem również dla wędkarzy, którzy mogą złowić tam karpie, amury czy inne ryby. Mają ku temu optymalne warunki, bo zostały dla nich wybudowane specjalne pomosty. Dla fanów spokojnej rekreacji również mamy coś fajnego. To przepiękne wiaty, ławostoły i miejsca na ogniska, z których można dowolnie korzystać, a także stojaki rowerowe i plac zabaw dla dzieci. “Wisienką na torcie”, o której powinniśmy zacząć jest oczywiście przepiękna plaża z dużą ilością piasku. Dzieci mogą korzystać do woli ze zjeżdżalni, a także bujaków na sprężynie. Przy plaży głównej również znajdują się ławostoły, a wszystko po to, aby jeszcze przyjemniej odpocząć na terenie naszego kąpieliska. Zapewniamy również komfort pracy dla ratowników, którzy czuwają nad bezpieczeństwem plażowiczów podczas sezonu letniego. Przygotowaliśmy dla nich budynek z zapleczem socjalnym, który stanowi również wypożyczalnię sprzętu pływającego.

Lokalizacja:

ul. Jeziorna, 77-200 Miastko

KĄPIELISKO W ŚWIESZYNIE – JEZIORO GŁĘBOKIE

Kąpielisko miejskie na terenie naszej Gminy znajdujące się w miejscowości Świeszyno, oddalone ok. 7 km od Miastka. Oprócz plaży i głównego pomostu, znajduje się tutaj również wypożyczalnia sprzętu pływającego, prywatne ośrodki wczasowe oraz domki letniskowe w których można spędzić niezapomniany urlop lub zagościć na dłużej. Niedaleko plaży znajdują się sanitariaty, toaleta dla osób niepełnosprawnych , a także plac zabaw oraz wiata dostosowana do organizacji ogniska. Przez jezioro przepływa malownicza rzeka Brda będąca lewym dopływem Wisły której długość wynosi 238 km, a powierzchnia całkowita dorzecza aż 4627 km2 na które składa się łącznie aż 43 dopływów. To właśnie z terenu Gminy Miastko bierze ona swój początek. Brda wypływa na wysokości ok. 181 m n.p.m. z Jeziora Smołowego, wśród moren czołowych Pojezierza Bytowskiego na północny wschód od Miastka. Nie musimy nikogo przekonywać o jej walorach dlatego iż jest bardzo popularnym miejscem spływów kajakowych wśród turystów z całej Polski. Jezioro Głębokie zwane również Pietrzykowskim Dużym uchodzi za miejsce rozpoczęcia spływów kajakowych tą rzeką. Jeszcze kilka lat temu, miejsce nie było uczęszczane przez kajakarzy. Miejmy nadzieję, że zmieni się po tym, jak w 2019 roku nasz samorząd dzięki ogromnemu wsparciu finansowemu instytucji unijnych oraz Urzędu Marszałkowskiego zrealizował inwestycję rozwoju infrastruktury w ramach Pomorskich Szlaków Kajakowych „Brdą wśród natury”. Powstały przepiękne pomosty stanowiskowe dla kajakarzy i wędkarzy, pole biwakowe z infrastrukturą wypoczynkową oraz dostępem do prądu oraz został zagospodarowany teren otaczający kąpielisko. Dokonano również termomodernizacji i przebudowy istniejącego budynku wypożyczalni sprzętu pływającego, dzięki czemu budynek zyskał nowe walory techniczno-użytkowe. Powstało pomieszczenie socjalne dla ratowników wodnych z niezależną toaletą oraz funkcjonalny magazyn sprzętu sportowo-techniczno-pływającego co niewątpliwie poprawi warunki funkcjonowania kąpieliska oraz wypożyczalni w okresie letnim. Warto również podkreślić iż budynek ze względu na swoje położenie został wyposażony w system monitoringu wizyjnego oraz inne istotne systemy antywłamaniowe co uczyni to miejsce w pełni bezpiecznym.

Lokalizacja:

Świeszyno – miejscowość znajdująca się w południowo-wschodniej części Gminy Miastko.

Do plaży głównej można dojechać skręcając z drogi krajowej nr 20 w kierunku Bytowa w miejscowości Miastko w drogą powiatową z Miastka do Człuchowa. Przy wjeździe do miejscowości należy na łuku drogi za skrzyżowaniem skręcić w lewo i kierować się znakami.

JEZIORO BOBIĘCIŃSKIE MAŁE

Plaża przy Jeziorze Bobięcińskim Małym należy do kategorii “niestrzeżonych”. Ma powierzchnię 0,6296 ha. Tuż przy niej znajduje się stanica harcerska, a także pomosty jachtowe i prywatna restauracja. W sezonie letnim odbywają się tam obozy harcerskie i żeglarskie. Akwen przy którym znajduje się wspomniany kompleks, jest “bramą” do Jeziora Bobięcińskiego Wielkiego. To raj dla żeglarzy, wędkarzy, poszukiwaczy przygód i dzikiej przyrody. W części północno-zachodniej, stojąc na plaży i kierując swój wzrok w stronę pomostów żeglarskich jezioro Bobięcińskie Małe połączone jest wykopanym w latach 70 XX wieku płytkim, kilkudziesięciometrowej długości kanałem z Jeziorem Bobięcińskim Wielkim. Według niektórych źródeł jest to największe w Polsce i jedno z największych w Europie jezior lobeliowych. Powierzchnia jeziora wynosi 524,6 ha, jest ono położone na wysokości 177 m n.p.m.. Największa głębia wynosi 48 m. Jezioro charakteryzuje się bardzo rozwiniętą linią brzegową, z kilkoma wyspami. Na jednej z nich, nazywanej niekiedy Buszowe Grądy (do 1945 Buchen Werder ), położonej w środkowej części jeziora, znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko datowane na IX-XII wiek. Obiekt jest doskonale zachowany. Pozostałą część wyspy, ok. 5-6 ha, zajmowała osada otwarta. Wyspa połączona była ze stałym lądem poprzez most datowany na wiek XII (odkryty w 1974). Południowy kraniec jeziora stanowił skrajne północne skrzydło umocnień Wału Pomorskiego wykonanych w okresie pokojowym do roku 1939. Wzdłuż zachodniego brzegu zachowały się umocnienia ziemne.

Lokalizacja:

Jezioro znajduje się w Bobięcinie, czyli zachodniej części naszej Gminy. Do miejscowości można dojechać drogą powiatową od strony Miastka przez Walczę Wielką. Można też wybrać trasę wojewódzką nr 206 i przed Kawczem skręcić w lewo. Obie trasy są porównywalne pod względem długości i czasu dojazdu.

Przetłumacz >>
Skip to content